Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti Blog
e-saglik uyeligi bilgilendirme gorseli
İçerik Arama
Kategori Seçimi
Tarih Filtresi

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Çocuklarda TV ve Internet Bağımlılığı
Psikolog Nezahat Bedir bilgilendiriyor: Internet bağımlılığı, literatüre de girdi. Bu durumda olan çocukların bir süre sonra tüm hayattan izole olup, internet başında vakit geçirdiğini gözlemliyoruz. Bunu önlemek için inatlaşmak, kesinlikle çözüm değil.
Yayım Tarihi : 10 Mart 2015 - 19:51 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
20 Kat Fazla Risk!
20 yıl günde 1 paket sigara içenlerde akciğer kanseri riski içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır. Sigara dumanına maruz kalmak da akciğer kanseri riskini artırır. Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlardan uzak durun.
Yayım Tarihi : 05 Mart 2015 - 12:45 • Kategori : Özel Gün Bildirileri Devamı..
Alkol İle Karaciğerinizi Zehirlemeyin!
Alkol, karaciğer hücrelerini tahrip eder. Alkole bağlı karaciğer hastalıklarında tüketilen alkolün miktarı ve süresi kadar beslenme alışkanlıkları, kişisel genetik ve metabolik özellikler de etkilidir. Tüketilen alkolün miktarı fazla, kullanım süresi uzun ise karaciğerde hasar riski artar. Alkole bağlı karaciğer hastalığı, genellikle ileri evrede fark edilir. Karaciğerde alkole bağlı yağlanma veya iltihaplanma, erken saptanıp, alkol kullanımı bırakılırsa genellikle iyileşme sağlanabilir. Bu nedenle alkol ile karaciğerinizi zehirlemeyin.
Yayım Tarihi : 04 Mart 2015 - 19:40 • Kategori : Özel Gün Bildirileri Devamı..
Bilgisayarda Okumak, Kitap Okumak Gibi Değildir
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Filiz Akyol bilgilendiriyor: Bilgisayarda okumak, kitap okumak gibi değildir. Bilgisayarda harflerin kontrastı ve keskinlikleri azalmıştır. Ekrandaki dağılma ve yansımalar görmeyi zorlaştırır.
Yayım Tarihi : 02 Mart 2015 - 14:35 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Kış Mevsiminde Ne Yiyelim?
Kış mevsimindeyiz ve soğuk günler yaşıyoruz. Her türlü hastalığa yakalanma riskinin çok arttığı bir zaman dilimindeyiz. Bu nedenle beslenmemiz daha da bir önem taşıyor. Peki kış sebze ve meyveleri neler ve bunların ne gibi özellikleri var, bir yakından bakalım.
Yayım Tarihi : 01 Mart 2015 - 19:26 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Beyazyakalı Ağrılara Karşı Ofiste Egzersiz
Günde yaklaşık 8-9 saat bilgisayar karşısında oturarak çalışanlar; oturma kaynaklı hareketsizliğe, ergonomi kurallarına uygun olmayan ofis koşullarına ve duruş bozukluklarına bağlı olarak “baş, boyun ve bel ağrısı sorunu” yaşıyor. Daha ağır vakalarda ise, bu ağrılara ek olarak; görme bozukluğu, bel ve boyun fıtığı, bacaklarda varis, sırtta kamburlaşma ve el bileklerinde karpal tünel sendromu oluşabiliyor. Ergonomi kurallarına uyarak ve gün içerisinde basit egzersizler yaparak, bu ağrıları önleyebilir ve günün yorgunluğunu atabilirsiniz.
Yayım Tarihi : 28 Şubat 2015 - 19:15 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Kayak Yapanlara Altın Öneriler
Kış mevsiminin en popüler ve en iyi sporu olan kayak, eğlenceli olduğu kadar çeşitli tehlike ve riskleri de birlikte taşır. Hiç bilmeyenden en ustasına kadar, her yaştan birçok kişi aynı yerde kaymaktadır. Kayak kazaları, en hafif burkulma ve çarpışmadan, ölümle sonuçlananlara kadar çok çeşitlidir. En usta kayakçılar bile çok ciddi kazalar yapabilmektedir.
Yayım Tarihi : 27 Şubat 2015 - 19:10 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Çocuklarda Uyku Süresi, Okul Başarısını Etkiliyor
Çocuklarda uyku süresi, okul başarısını etkiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Süreyya Paksoy bilgilendiriyor: Çocuklarda yetersiz uyku süresi; dikkat eksikliği, konsantrasyon yetersizliği, okulda başarısızlık, sosyal gelişme ve fiziksel yeteneklerde gerilik gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle okul çağındaki çocukların, yeterince dinlenebilmeleri ve tam kapasite ile öğrenmeye hazır olabilmeleri için gece boyunca 9 saat uyumaları gerekir. Oysa giderek artan ev ödevleri, sosyal ve sportif aktiviteler, bilgisayar ve internet kullanımı, çocukların uyku sürelerini kısaltabiliyor. Çocukların en geç 10:00’da yatıp, sabah 07:00-08:00 gibi uyanması doğrudur. Gece uykusunu olumsuz etkilemiyorsa ve kendisi de gerek duyuyorsa, öğleden sonra 1-1,5 saat uyuyabilir.
Yayım Tarihi : 26 Şubat 2015 - 18:46 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Gereksiz Antibiyotik Kullanımının Yeni Bulunan Zararları
Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ethem Tankurt bilgilendiriyor: Antibiyotik kullanımı, dünyada ama özellikle ülkemizde çok yaygın. Oysa antibiyotikler, zararsız değil. Vücudumuz için yaralı olan ve biyolojik yaşamımızla dengede olan bağırsak floramızı bozdukları zaten biliniyor.
Yayım Tarihi : 19 Şubat 2015 - 18:40 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Atilla Ayral Bilgilendiriyor;
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Atilla Ayral bilgilendiriyor: Günde yaklaşık 8-9 saat bilgisayar karşısında oturarak çalışanlar; oturma kaynaklı hareketsizliğe, ergonomi kurallarına uygun olmayan ofis koşullarına ve duruş bozukluklarına bağlı olarak “baş, boyun ve bel ağrısı sorunu” yaşıyor. Ergonomi kurallarına uyarak ve gün içerisinde basit egzersizler yaparak, bu ağrıları önleyebilir ve ilerleyen saatlerde günün yorgunluğunu atabilirsiniz.
Yayım Tarihi : 06 Şubat 2015 - 15:44 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..