Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti Blog
e-saglik uyeligi bilgilendirme gorseli
İçerik Arama
Kategori Seçimi
Tarih Filtresi

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Kayak Yapanlara Altın Öneriler
Kış mevsiminin en popüler ve en iyi sporu olan kayak, eğlenceli olduğu kadar çeşitli tehlike ve riskleri de birlikte taşır. Hiç bilmeyenden en ustasına kadar, her yaştan birçok kişi aynı yerde kaymaktadır. Kayak kazaları, en hafif burkulma ve çarpışmadan, ölümle sonuçlananlara kadar çok çeşitlidir. En usta kayakçılar bile çok ciddi kazalar yapabilmektedir.
Yayım Tarihi : 27 Şubat 2015 - 19:10 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Çocuklarda Uyku Süresi, Okul Başarısını Etkiliyor
Çocuklarda uyku süresi, okul başarısını etkiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Süreyya Paksoy bilgilendiriyor: Çocuklarda yetersiz uyku süresi; dikkat eksikliği, konsantrasyon yetersizliği, okulda başarısızlık, sosyal gelişme ve fiziksel yeteneklerde gerilik gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle okul çağındaki çocukların, yeterince dinlenebilmeleri ve tam kapasite ile öğrenmeye hazır olabilmeleri için gece boyunca 9 saat uyumaları gerekir. Oysa giderek artan ev ödevleri, sosyal ve sportif aktiviteler, bilgisayar ve internet kullanımı, çocukların uyku sürelerini kısaltabiliyor. Çocukların en geç 10:00’da yatıp, sabah 07:00-08:00 gibi uyanması doğrudur. Gece uykusunu olumsuz etkilemiyorsa ve kendisi de gerek duyuyorsa, öğleden sonra 1-1,5 saat uyuyabilir.
Yayım Tarihi : 26 Şubat 2015 - 18:46 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Gereksiz Antibiyotik Kullanımının Yeni Bulunan Zararları
Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ethem Tankurt bilgilendiriyor: Antibiyotik kullanımı, dünyada ama özellikle ülkemizde çok yaygın. Oysa antibiyotikler, zararsız değil. Vücudumuz için yaralı olan ve biyolojik yaşamımızla dengede olan bağırsak floramızı bozdukları zaten biliniyor.
Yayım Tarihi : 19 Şubat 2015 - 18:40 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Atilla Ayral Bilgilendiriyor;
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Atilla Ayral bilgilendiriyor: Günde yaklaşık 8-9 saat bilgisayar karşısında oturarak çalışanlar; oturma kaynaklı hareketsizliğe, ergonomi kurallarına uygun olmayan ofis koşullarına ve duruş bozukluklarına bağlı olarak “baş, boyun ve bel ağrısı sorunu” yaşıyor. Ergonomi kurallarına uyarak ve gün içerisinde basit egzersizler yaparak, bu ağrıları önleyebilir ve ilerleyen saatlerde günün yorgunluğunu atabilirsiniz.
Yayım Tarihi : 06 Şubat 2015 - 15:44 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Lekeyi, Beni Dondurun, Kurtulun
Dermatolog Hacer Önvural, kriyoterapi denilen dondurma yöntemiyle güneş lekelerinin, benlerin, yaşlılık leke ve lezyonlarının tedavisinde başarılı sonuçlar alındığını söyledi. Hastası Hilmi Erer’in şakağındaki 3×5 santimlik lezyonu cerrahi gerektirmeden dondurak temizlediklerini belirten Uzm. Dr. Önvural, “Estetik açıdan sorun yaratan bu lezyon cerrahi yöntemle alınsaydı yama yapılması da gerekecekti” dedi, bu tedavi için en uygun zamanın da güneşin daha az etkili olduğu kış ayları olduğunu hatırlattı.
Yayım Tarihi : 30 Ocak 2015 - 15:43 • Kategori : Kent Hastanesi Haberleri Devamı..
Her Bel Ağrısına Film, Ameliyat Yanlış
Anestezi ve Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Yegül, insanların yüzde 80’inin yaşamlarının belli dönemlerinde bel ağrısı çektiğini söyledi. Kimin beli ağrıyorsa, “bel fıtığım var” dediğini belirten Prof. Dr. Yegül, “Fıtık, bel ağrısının yüzde 10 sebebidir. Hayatında hiç bel ağrısı çekmeyen insanların yüzde 27’sinde MR görüntülerinde fıtık var. Bizim ülkemizde bu sezeryan operasyonu gibi abartılı yapılıyor. Akut başlayan bel ağrılarında 6 hafta içinde hiçbir şey yapmasanız bile ilaç da almasanız iyileşme şansınız yüzde 90. Bu süre geçmeden ne film çekilmeli, ne bir ameliyat yapılmalı” dedi.
Yayım Tarihi : 25 Ocak 2015 - 15:42 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Sağlıklı Yaşlanabiliriz
Hayat yolculuğumuz, açık denizlerde yelken açmak gibidir. Bazen sonsuz maviliklerde güneşli günler yaşarız, bazen de fırtınada dalgalarla boğuşuruz. Önemli olan hayatta tüm riskleri öngörebilmek ve gerekli önlemleri alabilmektir. Böylece sağlıklı olma halimizi uzun yıllar sürdürebilir, sağlıklı yaşlanabiliriz.
Yayım Tarihi : 21 Ocak 2015 - 15:40 • Kategori : Kent Hastanesi Haberleri Devamı..
Yaşam Savaşçısı Defne
İzmir’de Başak Tuncer’in yüksek tansiyonu nedeniyle miyadını doldurmadan 29 hafta 5 günlükken dünyaya getirdiği 940 gram ağırlığındaki bebeği Defne tam bir yaşam savaşçısı oldu, onca badirelere karşın hayata tutundu. 5 günlükken bağırsağı delinen, ameliyat edilip 3 haftası solunum cihazına bağlı olarak 4.5 ay kuvözde tutulan minik Defne sağlıkla taburcu edildi, annesi Başak, babası Kayhan Tuncer’e mutlulukların en büyüğünü yaşattı. Uzm. Dr. Cengiz Öztürk, “3.300 gram taburcu ettiğimiz Defne, 6 kiloyu geçince bir ameliyat daha olacak. Büyük riskler atlattı, bizim desteklerimize iyi yanıt verdi” dedi.
Yayım Tarihi : 17 Ocak 2015 - 15:39 • Kategori : Kent Hastanesi Haberleri Devamı..
Gripte Antibiyotiğin Faydası Yoktur!
Grip, bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Öncelikle solunum yollarını etkiler. Her yıl dünya nüfusunun yüzde beşi mevsimsel gribe yakalanmaktadır ve 500 bine yakın insan yaşamını yitirmektedir. Tüm dünyada iş gücü kayıplarının yüzde onu grip nedeniyledir.
Yayım Tarihi : 16 Ocak 2015 - 15:37 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Çocukları Kış Hastalıklarından Nasıl Koruyalım?
Kış mevsiminde  çocuklarda nezle,  grip,  zatürre, bronşit, farenjit, sinüzit, tonsillit, otit   gibi hastalıkların görülme sıklığını artmaktadır. Havaların soğuması, kapalı alanlarda daha sık bulunmak, okullarda hasta çocuklarla temasın artması, hava kirliliği, kışın artan enerji ihtiyacından dolayı vücut direncinin düşmesi ve bağışıklık sisteminin yetişkinlere göre daha hassas olması nedeniyle çocuklarda kış hastalıkları görülme sıklığı artmaktadır. Ancak, alabileceğiniz bazı önlemlerle çocuklarınızın yakalanabileceği enfeksiyonları azaltabilir, onları kış hastalıklarından koruyabilirsiniz.
Yayım Tarihi : 15 Ocak 2015 - 15:35 • Kategori : Genel Haberler Devamı..