Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti Blog
e-saglik uyeligi bilgilendirme gorseli
İçerik Arama
Kategori Seçimi
Tarih Filtresi

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Nefroloji ve Böbrek Nakli Uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok Bilgilendiriyor
Nefroloji ve Böbrek Nakli Uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok bilgilendiriyor: Böbreklerimizin en önemli görevi vücudumuzdaki zararlı ve atık maddeleri süzerek, vücuttan idrar yolu ile atmaktır. Peki böbreklerimiz bu işlevi yerine getirmek için nasıl çalışır?
Yayım Tarihi : 02 Ocak 2015 - 15:09 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Öğrencileri İçin Ameliyat Oldu !
Çocukluğundan beri ellerinin aşırı terlemesi yüzünden yazı yazması, el sıkışması kabusa dönen 25 yaşındaki öğretmen Nuri Akan, öğrencileri için ameliyat oldu, derdinden kurtuldu. Memleketi Mardin’de öğretmenlik yapan Akan, ETS denilen ultrasonik kesicilerle kendisini terleme derdinden kurtaran Doç. Dr. Kutsal Turhan’ın elini kuru elleriyle sıkıp, “Bir mucize yaşıyorum. Bu ameliyatı kendim kadar öğrencilerim için de oldum. Artık öğrencilerimin defterleri, yazılı kağıtları ellerim yüzünden ıslanmayacak ben de sıkılmayacağım” dedi.
Yayım Tarihi : 04 Mart 2013 - 21:39 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
İngiliz Hastaya, Türk Neşteri
Bodrum’da rahatsızlanan 67 yaşındaki İngiliz turist Stuart Spencer Moreton, sevk edildiği İzmir Kent Hastanesi’nde kalbini Prof. Dr. Suat Buket’e emanet etti. Aort kapağı değiştirilip, mitral kapağı tamir edilen Moreton, “Geçirdiğim ameliyatın kalp ameliyatlarının en zorlarından biri olduğunu biliyorum. Doğru adrese gönderilmişim, şimdi yenilendim, yeniden dünyaya gelmiş gibiyim. Sağlığıma kavuşmanın mutluluğu içinde ülkeme döneceğim” dedi. Eşi Beverly Ann Moreton ile birlikte her yıl Bodrum’a gelip güneşi, denizi, havası, mutfağıyla “sağlık ve moral” depoladıklarını belirten İngiliz vatandaşı Moreton, zorunluluktan Türk sağlık hizmetleriyle de tanıştı. Türkiye’de karşılığı belediye zabıta memurluğu olan görevinden emekli olup ayrıldığını kaydeden Moreton kısa bir süre önce Bodrum’da rahatsızlandığını, “akciğer embolisi” teşhisiyle İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi.
Yayım Tarihi : 25 Şubat 2013 - 21:33 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Busenin Anne Sevinci
Nazilli’de meydana gelen trafik kazasının ardından beyin ölümü gerçekleşip organları bağışlanan Fatih Çandır’ın (28) karaciğeri, 17 yıl önce kızı Buse’yi dünyaya getirdikten sonra ortaya çıkan “Primer Sklerozan Kolanjit” hastalığı yüzünden kadavradan bağış bekleyen Uğursen Cacur’a (43) nakledildi. Annesinin rahatsızlığı nedeniyle yıllarca kendini suçladığını belirten Buse, “Annemin ikinci hayat özlemi bu bağışla sona erdi, ben de kendimi suçlamayı bıraktım. Annemi kurtaran bağış için herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Yayım Tarihi : 20 Şubat 2013 - 21:27 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Reflü Hastalığı ve Laparoskopik Cerrahi ile Tedavisi
Eğer mide fıtığı da varsa (yani midenin bir bölümü göğüs kafesinin içinde bulunuyorsa), öncelikle fıtık tamiri yapılarak işleme başlanır. Bazı durumlarda (örneğin mide fıtığı çok büyükse) sentetik bir yama ile fıtık onarımının desteklenmesi gerekebilir. Daha sonra reflüyü tedavi etmek üzere midenin esnek yapıdaki üst bölümü, yemek borusunun alt kısmına ok yönünde çepeçevre sarılır. Böylelikle kapak vazifesi gören bir alan oluşturulur ve sarılan bölüm çepeçevre birbirine dikilerek işleme son verilir.
Yayım Tarihi : 15 Şubat 2013 - 21:23 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Varis Operasyonu
Görüntüsü kadar çektirdiği ağrı da hastayı rahatsız, mutsuz eden hastalığın tedavisinde yeni yöntem… Üstelik bir öğle tatilinde kurtulmak mümkün. Titreşimle, varis tedavisi Toplardamar yetmezliğinin neden olduğu varis hastalığının tedavisine cerrahi ve lazerden sonra “titreşimle tedavi” yöntemi eklendi. Hasta konforunu daha da arttıran kısaca MOCA denilen yöntemin özel hareket ve ilaç verme sistemi olduğunu belirten Prof. Dr. Yiğit Göktay, “Toplardamar içine yerleştirilen ve sürekli titreşen kateter, sorunlu damarı büzüp, ortadan kaldırıyor. Yöntem acı ve ağrıya neden olmadığı gibi hasta bir saatte varislerinden kurtulup, işine geri dönebilir” dedi.
Yayım Tarihi : 05 Şubat 2013 - 21:09 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Menopoz
Menopoz kelime anlamı olarak son adet kanamasının adıdır. Aslında, başka bir nedeni olmadan 12 ay süresince adet görmeme sonrasında tanımlanan normal doğal bir olaydır. Kadınlarda yumurtalıklardaki yumurta hücrelerinin sayılarının azalması ve tükenmesi sonucu gelişir. Bunun sonucunda yumurtalıkların yaptığı estrogen hormonu ve diğer hormonların düzeylerinde azalma olur. Kadında doğurganlık sona erer.
Yayım Tarihi : 04 Şubat 2013 - 20:56 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Evlada Can Feda !
Hayat ne 11 yaşındaki Pervin Köse’ye ne de 25 yaşındaki Fadime İşeri’ye adil davrandı, Pervin’in karaciğeri, Fadime’nin böbrekleri iflas etti. Ancak iki organ nakli hastasına da hayat “canlı şifa”larını esirgemedi, çaresiz bırakmadı. Pervin, babası Nafiz Köse’den yapılan karaciğer nakliyle hayat bulurken, Fadime’ye de annesi Ayşe İşeri bir böbreğini verdi. Çocukları yeni bir hayata başlayan ebeveynleri ise tüm anne babaların dili oldu, “evlada can feda” dedi.
Yayım Tarihi : 31 Ocak 2013 - 20:50 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Anjiyo Hayat Kurtarır ama
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Zülfikar Danaoğlu, koroner anjiyografinin akciğer grafisi ya da kan tahlili gibi “zararsız ve risksiz” görülerek bilinçsizce yaptırılacak bir tetkik olmadığını söyledi. Her göğüs ağrısında anjiyo çekilemeyeceğini belirten Uzm. Dr. Danaoğlu, “Anjiyo için kriterler; hastanın tipik şikayetleri olması , ailede 50 yaşın altında kalp hastalığı öyküsü olması ,özellikle laboratuar bulguları ve risk faktörleridir. Bunlar olmadan yapılan anjiyo yanıltıcı olabilir, neye müdahale edeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Anjiyoya girmeden önce doktorun da kafasında bir plan olması gerekir.” dedi.
Yayım Tarihi : 29 Ocak 2013 - 20:45 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Babası minik Zeynep Nura ikinci kez can verdi
İzmir’in ilçesinde yaşayan Sedat ve Hatice Yıldırım çiftinin ikinci çocuğu olan minik Zeynep Nur karaciğer dışı safra yolları tıkalı(bilier atrezi) olarak dünyaya geldi. Zamanla karaciğer yetmezliği başlayan ve kilo alamayarak gelişimi duran Minik Zeynep Nur’a babasının karaciğerinden alınan parça nakledildi. Ortalama 5 bin bebekte bir sir görülen bir rahatsızlıkla dünyaya gelen ve Özel Kent Hastanesi’nde başarıyı bir operasyon geçiren Zeynep Nur şimdi yaşıtları gibi büyüyebilecek.
Yayım Tarihi : 21 Ocak 2013 - 20:39 • Kategori : Genel Haberler Devamı..