Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti Blog
e-saglik uyeligi bilgilendirme gorseli
İçerik Arama
Kategori Seçimi
Tarih Filtresi

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Çocukları Kış Hastalıklarından Nasıl Koruyalım?
Kış mevsiminde  çocuklarda nezle,  grip,  zatürre, bronşit, farenjit, sinüzit, tonsillit, otit   gibi hastalıkların görülme sıklığını artmaktadır. Havaların soğuması, kapalı alanlarda daha sık bulunmak, okullarda hasta çocuklarla temasın artması, hava kirliliği, kışın artan enerji ihtiyacından dolayı vücut direncinin düşmesi ve bağışıklık sisteminin yetişkinlere göre daha hassas olması nedeniyle çocuklarda kış hastalıkları görülme sıklığı artmaktadır. Ancak, alabileceğiniz bazı önlemlerle çocuklarınızın yakalanabileceği enfeksiyonları azaltabilir, onları kış hastalıklarından koruyabilirsiniz.
Yayım Tarihi : 15 Ocak 2015 - 15:35 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Çapraz Nakil ile Böbrek Kardeşliği
Organ nakline gerek duyan hastaların sayısının giderek arttığı ülkemizde organ bağışı, her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Organ bağışı, sağlık için cana can, hayat için ise umut demektir. Böbrek nakli, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını diyalize bağlı olarak sürdürebilen  hastalar için sağlıklı hayata atılmış bir adımdır. Kronik böbrek yetmezliği hastalarına canlı veya kadavra donörden böbrek nakli veya çapraz nakil, Kent Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi’nde SGK güvencesiyle hiçbir ücret alınmadan yapılır.
Yayım Tarihi : 14 Ocak 2015 - 15:28 • Kategori : Kent Hastanesi Haberleri Devamı..
Greenlight Lazer Yöntemi
Kolay prostat ameliyatı olarak bilinen GreenLight lazer yöntemi, prostat ameliyatları arasında en az risk taşıyan yöntem olarak kabul edilir. GreenLight, bir lazer tedavisidir ve güçlü lazer kullanılarak prostat dokuları derhal buharlaştırılıp yok edilir. Hastaların çoğu aynı gün içerisinde ya da ertesi gün evlerine dönebilir ve birkaç gün içerisinde yorucu olmayan günlük faaliyetlerine başlayabilir.
Yayım Tarihi : 14 Ocak 2015 - 15:26 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Doğum Sonrası Kadınları Neler Bekliyor?
Opr. Dr. Funda Göde
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Doğumdan hemen sonra ciddi ve ani problemler görülebilir. Bu yüzden lohusa en az 24 saat gözlem altında tutulmalıdır. Sık aralıklarla tansiyon ölçümleri yapılmalı, kanama kontrol edilmelidir. Hastanede takip yapılmalıdır.
Yayım Tarihi : 14 Ocak 2015 - 15:22 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Karaciğer Yağlanmasına Dikkat!
Karaciğer yağlanması, dünya genelinde hızla artan bir sağlık sorunudur. Türkiye’de her 4 yetişkinden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Yalnız fazla kilolu kişilerde değil, genetik yatkınlığı olan normal kilolu kişilerde de karaciğer yağlanması görülebilir. Karaciğerdeki fazla yağ, vücudumuz için hayati önem taşıyan bazı enzimlerin üretilmesini ve gerekli dağılımın yapılmasını engellediği için bazı ciddi hastalıklara zemin hazırlar.
Yayım Tarihi : 13 Ocak 2015 - 15:24 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Tüp Bebekte Başarı İçin Altın Kurallar Nedir?
Tüp bebek nedir?
Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerde uygulanan tüp bebek (IVF); erkek ve kadın üreme hücrelerinin laboratuar ortamında özel koşullarda döllenmesi ve oluşan embriyoların kadının rahmine yerleştirilmesi yoluyla gebelik elde edilmesinin amaçlandığı modern bir tedavi yöntemidir.
Yayım Tarihi : 13 Ocak 2015 - 15:20 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Erturaç Bilgilendiriyor.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Erturaç bilgilendiriyor: “Kış aylarında vücut direnci düşen ve bağışıklık sistemleri yetişkinlere göre daha hassas olan çocuklarda kış hastalıkları daha sık görülüyor.
Yayım Tarihi : 05 Ocak 2015 - 15:11 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Nefroloji ve Böbrek Nakli Uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok Bilgilendiriyor
Nefroloji ve Böbrek Nakli Uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok bilgilendiriyor: Böbreklerimizin en önemli görevi vücudumuzdaki zararlı ve atık maddeleri süzerek, vücuttan idrar yolu ile atmaktır. Peki böbreklerimiz bu işlevi yerine getirmek için nasıl çalışır?
Yayım Tarihi : 02 Ocak 2015 - 15:09 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Öğrencileri İçin Ameliyat Oldu !
Çocukluğundan beri ellerinin aşırı terlemesi yüzünden yazı yazması, el sıkışması kabusa dönen 25 yaşındaki öğretmen Nuri Akan, öğrencileri için ameliyat oldu, derdinden kurtuldu. Memleketi Mardin’de öğretmenlik yapan Akan, ETS denilen ultrasonik kesicilerle kendisini terleme derdinden kurtaran Doç. Dr. Kutsal Turhan’ın elini kuru elleriyle sıkıp, “Bir mucize yaşıyorum. Bu ameliyatı kendim kadar öğrencilerim için de oldum. Artık öğrencilerimin defterleri, yazılı kağıtları ellerim yüzünden ıslanmayacak ben de sıkılmayacağım” dedi.
Yayım Tarihi : 04 Mart 2013 - 21:39 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
İngiliz Hastaya, Türk Neşteri
Bodrum’da rahatsızlanan 67 yaşındaki İngiliz turist Stuart Spencer Moreton, sevk edildiği İzmir Kent Hastanesi’nde kalbini Prof. Dr. Suat Buket’e emanet etti. Aort kapağı değiştirilip, mitral kapağı tamir edilen Moreton, “Geçirdiğim ameliyatın kalp ameliyatlarının en zorlarından biri olduğunu biliyorum. Doğru adrese gönderilmişim, şimdi yenilendim, yeniden dünyaya gelmiş gibiyim. Sağlığıma kavuşmanın mutluluğu içinde ülkeme döneceğim” dedi. Eşi Beverly Ann Moreton ile birlikte her yıl Bodrum’a gelip güneşi, denizi, havası, mutfağıyla “sağlık ve moral” depoladıklarını belirten İngiliz vatandaşı Moreton, zorunluluktan Türk sağlık hizmetleriyle de tanıştı. Türkiye’de karşılığı belediye zabıta memurluğu olan görevinden emekli olup ayrıldığını kaydeden Moreton kısa bir süre önce Bodrum’da rahatsızlandığını, “akciğer embolisi” teşhisiyle İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi.
Yayım Tarihi : 25 Şubat 2013 - 21:33 • Kategori : Genel Haberler Devamı..