Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti Blog
e-saglik uyeligi bilgilendirme gorseli
İçerik Arama
Kategori Seçimi
Tarih Filtresi

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Doğru ye, sağlıklı beslen, mideni kurtar
Prof. Dr. Sinan Ersin, dünyada beslenme alışkanlıklarındaki değişimin mide kanseri riskini artırdığı gibi, kanserin midedeki yerini de değiştirdiğini bildirdi. Eskiden daha çok midenin altında yerleşen kanserin beslenme alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak artık midenin üst bölümünde görüldüğünü belirten Prof. Dr. Ersin, “Eskiden midenin üçte ikisini alıyor, kalan işlevini görüyordu. Artık tamamını alıyor, mideyi kurtaramıyoruz. Midesinin tamamını aldığımız vaka sayısı arttı. Aman yediklerimize dikkat” dedi.
Yayım Tarihi : 04 Mayıs 2012 - 19:54 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Kanser tedavisinde “sanal hekim” uyarısı
Medikal Onkolog Prof. Dr. Mehmet Alakavuklar tıbbi tedavinin yanında arayış içinde olan kanser hastası ve yakınlarına “sanal hekim” uyarısında bulundu. Kanser tedavisinde hekimlerin en büyük rakibinin internet olduğunu belirten Prof. Dr. Alakavuklar, “Kimi hastalar bazı sitelerdeki bilgilerin doğru olduğuna inanıp önerileri uyguluyor. Oysa kemoterapi bir kimyasal süreç ve ilaçla etkileşim tedaviyi olumsuz etkileyebilir, hastaya farklı zararlar verebilir. Hastalar internet bilgisini mutlaka hekimiyle paylaşmalı” dedi.
Yayım Tarihi : 04 Mayıs 2012 - 19:48 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Rahim Ağzı Kanseri
Prof. Dr. Namık Demir, rahim ağzı kanserlerinin yüzde 90’ınından sorumlu olan Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonuna karşı geliştirilen aşıların önemli bir buluş olmasına karşın gerekliliğinin tartışıldığını söyledi. “Kızlar, evlenecekleri erkeğin ilk kez kendileriyle birlikte olduğuna eminse bu aşıyı yaptırmayabilir” diyen Demir, “Yoksa kendilerini korumaları gerekir. Herkesin tek eşli olduğu bir toplumda bu aşıya gerek olmayabilir ama günümüzde böyle çiftler azınlıkta kalıyor. HPV enfeksiyonu birden fazla partnerle ilişkide bulunanlarda mısır patlağı gibi yayılıyor” dedi.
Yayım Tarihi : 04 Mayıs 2012 - 19:39 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Şipşak prostat ameliyatı uyarısı
Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Öge, GreenLight denilen prostatın lazerle buharlaştırılması yönteminin, kolay prostat ameliyatı olarak kabul edildiğini, bu yöntem sayesinde “artık ameliyat edilemeyecek prostat hastası yoktur” diyebildiklerini söyledi. Yöntemin etkili ve güvenli, sonuçları kalıcı olmasına karşın süre konusunda suistimal edildiğini belirten Öge, “Orta karar bir prostatın bu yöntemle ameliyatı en az bir saat sürer. 5 -10 dakikada olan ameliyatlar kalıcı ameliyatlar değil, geçici o an fayda gösteren sonra geri tepen ameliyatlardır. Hastalar bu konuda doğru yönlendirilmeli” dedi.
Yayım Tarihi : 04 Mayıs 2012 - 19:34 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
10 Kalem Pillik Akımla Hemoroid Tedavisi
Tıp dünyası, halk dilinde basur mayasıl denilen hemoroidin ağrısız, neştersiz üstelik ameliyathane koşullarına gerek duyulmadan tedavisini sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi. Tıp dünyası, halk dilinde basur mayasıl denilen hemoroidin ağrısız, neştersiz üstelik ameliyathane koşullarına gerek duyulmadan tedavisini sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi. Galvanizasyon denilen yeni yöntemin iç hemoroidin tedavisinde alternatif olup önemli avantajlar sağladığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Atilla Özer, “En fazla 10 kalem pil gücünde elektrik akımı uygulanarak yapılan, ayaktan tedavide tek seansta üç hemoroid pakesine (memesi) uygulayabiliyoruz. Hasta Ağrı kesici bile kullanmıyor” dedi.
Yayım Tarihi : 04 Mayıs 2012 - 19:31 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Yanlış bilgi yüzünden böbrek hastası kızını üç yıl sonra diyalizden kurtarabildi
Uşak Banazlı 4 çocuk babası Abdullah İnce, (52) bir hatalı bilgilendirme nedeniyle böbrek hastası büyük kızı Fatma İnce’ye (32) 3 yıl sonra şifa olabildi. İzmir Kent Hastanesi’ndeki operasyonla bir böbreği nakledilen kızı Fatma’yı diyaliz mahkumiyetinden kurtarmanın sevincini yaşayan baba İnce, “Gecikmeli de olsa kızım şifa buldu. Ancak devletimiz organ bekleyen binlerce böbrek hastası için yeni çareler bulmalı” dedi.
Yayım Tarihi : 04 Mayıs 2012 - 19:27 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Hayat kurtaran tesadüf; Karındaki kardeş uğurlu geldi
İkinci bebek müjdesiyle büyük mutluluk yaşarken henüz iki yaşına bile girmemiş ilk çocukları Rabia’nın karaciğer kanserine yakalandığının ortaya çıkmasıyla sevinçleri kahıra dönüşen Zehra- Birol Yıldırım çiftinin yüzleri “nakil mucizesi” ile yeniden güldü. Baba Yıldırım’dan alınan karaciğer parçası nakledilen 19 aylık Rabia kanserden kurtulurken, anne Yıldırım, “Kızım çok sağlıklıydı. Gebelik kontrolü için doktora gitmesem belki hastalık aylar sonra ortaya çıkacak ve iş işten geçecekti. Karnımdaki kardeşi Rabia’ya da bize de uğurlu geldi. Kızım kanserden kurtuldu” dedi.
Yayım Tarihi : 04 Mayıs 2012 - 19:17 • Kategori : Kent Hastanesi Haberleri Devamı..
Sağlık turizminde Azerbaycan hamlesi
BAŞKANLIĞINI İzmir Kent Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ruşen Yıldırım’ın yaptığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Turizmi İş Konseyi (SAİK) heyeti, Bakü’de Sağlık Bakanı Dr. Oktay Siraliyev ile “sağlık işbirliği” için el sıkıştı. Siraliyev’e bir dizi öneri götürüp kabul gördüklerini belirten Dr. Yıldırım, “Azerbaycan, bugüne kadar yaptığımız en somut sağlık turizmi hamlesi oldu. İmza için protokol hazırlanıyor” dedi.
Yayım Tarihi : 03 Mayıs 2012 - 19:09 • Kategori : Genel Haberler Devamı..
Bebeklere anne sütünü tattırıyor, sonra vazgeçiyoruz
İzmir Kent Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Arıkan, Türkiye’de emzirmenin çok yaygın olduğunu ancak doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde emzirmeye başlama ile bebeklerini 6 ay süreyle sadece anne sütüyle beslemede annelerin sınıfta kaldığını söyledi. Ülkemizde her 100 bebekten 97’isinin bir süre emzirildiğini belirten Doç. Dr. Arıkan., “Ancak 10 bebekten sadece yüzde 4’ü anne sütü ile besleniyor. Yani annelerin çoğu bebeklerini sütü ile tanıştırıyor, tattırıyor sonra vazgeçiyor. Oysa bebekleri 6 ay tamamen anne sütüyle besleyerek 5 yaş altındaki her 5 bebeğinin birinin yaşamını kurtarmak olası” dedi.
Yayım Tarihi : 03 Mayıs 2012 - 18:52 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..
Minik karaciğerleri hasta eden hastalıklar
Türkiye’deki tüm merkezlerde yapılan çocuk karaciğer nakillerinin yarısını gerçekleştiren Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip, çocukları nakle, anne ve babalarını canlı verici olmaya götüren hastalıkları belirleyip sıraladı. Ekipten Pediatrik Gastroenterolog Doç. Dr. Çiğdem Arıkan, “Erişkinlerde en sık nakil nedeni hepatit B ve C iken, çocuklarda ise doğuştan gelen anomaliler ve genetik hastalıklar. 120 çocuk hastamız 24 değişik hastalığa bağlı karaciğer nakli geçirdi. En yoğun hasta grubumuzu 28 vakayla doğuştan safra yollarının gelişmediği hastalık olan biliyer atrezi oluşturdu” dedi.
Yayım Tarihi : 30 Nisan 2012 - 10:34 • Kategori : Sağlık Haberleri Devamı..