Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti  ›  Bağırsağın Divertiküler Hastalığı

Bağırsağın Divertiküler Hastalığı

Bağırsağın Divertiküler Hastalığı

Prof. Dr. Ethem Tankurt
Gastroenteroloji Uzmanı


Divertikül, kalın bağırsak duvarında oluşan kese şeklindeki küçük balonlaşmalara verilen isimdir. Yaşla birlikte oluşma sıklığı artar. 40 yaşındaki tüm nüfusun %20’sinde görülürken, 60 yaşında bu oran % 60’a çıkar. Çoğunlukla başta sigmoid kolon olmak üzere sol taraftadır. Neden oluştukları kesin olarak bilinmez ama batı tipi beslenme tarzının yani lifli gıdalardan fakir beslenmenin rol oynadığı düşünülür, çünkü hastalık batı toplumlarında daha yaygın görülür.Divertiküller, tamamen sessiz ve belirtisiz olabilirler ya da bazı sorunlara yol açabilirler.  Bu sorunları 4 başlıkta toplayabiliriz:

    • Divertiküler kanama ağrısız bir şekilde kırmızı taze kanlı dışkılama olur, halsizlik fenalık hissi ve bayılma oluşabilir, yakın izlem gerektiren bir komplikasyondur.
    • Divertikülit, divertikül kesesinin akt olarak iltihaplanmasıdır. Şiddetli karın ağrısı ve ateş oluşur. Antibiyotik tedavisi gerekir. Hastaneye yatış gerekebilir. Sık tekrarlarsa cerrahi olarak o segmentin çıkartılması gündeme gelir.
    • Divertikül bölgesindeki bağırsak duvarında kısmi kolit (segmenter kolit) oluşabilir.
    • Divertikül bölgesinde kronik  ağrı (semptomatik kompike olmayan divertikül hastalığı) oluşabilir.

Tedavide yağlı ve kırmızı et ağırlıklı beslenmeden kaçınma, meyve ve yeşil sebze gibi lifli besinlerin bol tüketilmesi önerilir. Ağrı olduğu zaman, gastroenteroloji hekiminin kontrolünde farklı ilaç tedavileri önerilir.