Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti  ›  Evlada Can Feda !

Evlada Can Feda !

Hayat ne 11 yaşındaki Pervin Köse’ye ne de 25 yaşındaki Fadime İşeri’ye adil davrandı, Pervin’in karaciğeri, Fadime’nin böbrekleri iflas etti. Ancak iki organ nakli hastasına da hayat “canlı şifa”larını esirgemedi, çaresiz bırakmadı. Pervin, babası Nafiz Köse’den yapılan karaciğer nakliyle hayat bulurken, Fadime’ye de annesi Ayşe İşeri bir böbreğini verdi. Çocukları yeni bir hayata başlayan ebeveynleri ise tüm anne babaların dili oldu, “evlada can feda” dedi.

Manisa’da oturan ev hanımı Songül Köse (37) ile inşaat işçisi Nafiz Köse’nin 4 çocuğunun üçüncüsü olan Pervin 3 yıl önce rahatsızlandı. İştahsızlık, halsizlik şikayetleriyle Manisa Çocuk hastanesi’ne götürülen pervin, İzmir’e Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’ne sevk edildi. Pervin, karaciğer nakli gerekebileceği söylenerek bu kez Ege Üniversitesi hastanesi’ne sevk edildi. Evde üç çocukların bırakan Köse çifti, yakın olduğu için Pervin'i Ege Üniversitesi yerine Manisa’daki Celal Bayar üniversitesi Hastanesi’ne götürdü. Pervin’in tedavisi bu hastanede sürdürülmeye başlandı. Ancak bir buçuk ay kadar önce Pervin kötüleşti ve “karaciğer nakli” kararıyla İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Pervin’e, Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip tarafından babası Nafiz Köse’den alınan karaciğer parçası nakledildi. 27 Kasım’da nakil olup yeni bir hayata başlayan Pervin, kendisini çok iyi hissettiğini söyledi. Pervin, “Beni babam kurtardı” derken, baba Köse, hastanede kızının “özel hasta” olarak sahiplenildiğini söyledi. Köse, “Bize İzmir’de Çocuk Hastanesi’nde üç yıl önce nakil olabilir dendi ama tekrar döndüğümüz Manisa’da nakilden hiç söz edilmedi. İlaç tedavisiyle iyiye gittiği söylendi, rahatsızlanırsa getirin denildi. Ama rahatsızlandığında iş işten geçmiş, o zaman bize nakil olması gerektiği bildirildi. Biz de ilaçlarla tedavi olacağına, iyileşeceğine inanmıştık. Belki çok önce nakil yapılmalıydı, bilemiyoruz. Ama kızıma yeniden hayat verdiğim için çok mutluyum. Kızım ve annesi defalarca hastanelik oldu, kısa- uzun serili yattılar, hatta iki bayramı hastanede geçirdiler. Şimdi ikisi de evinde ve yeniden ailece bir araya geldik” diye konuştu.

Öte yandan Pervin’le Denizli’de oturan Fadime İşeri’nin yolları İzmir Kent Hastanesi’nde kesişti. Nisan 1999’da yüzünde kızarıklık, eklem ağrıları şikayetiyle Ege Üniversitesi Hastanesi’ne başvuran Fadime İşeri’ye kısa adı Lupus olan Sistemik Lupus Eritomatosus (SLE) tanısı koyuldu. Fadime, bağışıklık sisteminin antikorlar üretip vücudun kendi yapılarına saldırmasıyla oluşan lupus ile mücadele ederken, hastalık böbreklerini tuttu. 2010’da diyalize başlanan Fadime, 2-3 ay sonra periton diyalizi öğrenip evde kendi tedavisini yapmaya başladı. Eşi Veli İşeri’ni yıllar önce kaybeden ve çocuklarına hem annelik hem de babalık yapan 3 çocuk annesi Ayşe İşeri, kızının bu şekilde yaşamasına gönlü razı olmadı. Nitekim anne İşeri de Pervin’in babası Nafiz Köse gibi geride başka çocukları olmasına karşın gözünü kırpmadan evladı için İzmir Kent Hastanesi’nde neşter altına yattı, kızı Fadime’ye bir böbreğini verdi. Genç kız, Opr. Dr. Işık Özgü başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen nakille yeni bir hayata başlamanın mutluluğunu yaşarken, anne Ayşe İşeri, “Bütün organlarım üç çocuğuma feda olsun. Evlat can demek, onlara da benim canım feda” diye konuştu.