Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti  ›  Şipşak prostat ameliyatı uyarısı

Şipşak prostat ameliyatı uyarısı

Lazerle prostat ameliyatı 5-10 dakika, diyenlere inanmayın. Bu ameliyatın hakkı en az bir saat

Erkeklerin 20 gramlık büyük derdi

Şipşak prostat ameliyatı uyarısı

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Öge,  GreenLight denilen prostatın lazerle buharlaştırılması yönteminin, kolay prostat ameliyatı olarak kabul edildiğini, bu yöntem sayesinde “artık ameliyat edilemeyecek prostat hastası yoktur” diyebildiklerini söyledi. Yöntemin etkili ve güvenli, sonuçları kalıcı olmasına karşın süre konusunda suistimal edildiğini belirten Öge, “Orta karar bir prostatın bu yöntemle ameliyatı en az bir saat sürer. 5 -10 dakikada olan ameliyatlar kalıcı ameliyatlar değil, geçici o an fayda gösteren sonra geri tepen ameliyatlardır. Hastalar bu konuda doğru yönlendirilmeli” dedi.

Yaşlanan her erkeğin başına mutlak gelecek

İzmir Kent Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Doç. Dr. Ömer Öge, erkek üreme sisteminin  bir parçası olan prostatın mesane ve idrar kanalının birleştiği yerde bulunan yaklaşık20 gramağırlığında bir organ olduğunu hatırlattı. Meni yapımına katkıda bulunan bir iç salgı bezi olan prostatın 40 yaşından sonra erkeklerde hormonal değişikliğe bağlı olarak büyümeye başladığını vurgulayan Öge, şunları söyledi:

“Bu büyüme genellikle prostat kanserinden farklı olan prostatın iyi huylu büyümesidir. Prostat büyümesi, bir erkekte etkilerini göstermeye başladığında o hastanın yaşam kalitesi kötü yönde etkilenmeye başlamış demektir. Prostat büyüdükçe idrar kanalına bası artar ve idrar akımı zayıflar. Bu durum mesaneyi etkiler, sonucunda yeteri kadar idrar depolayamayan ve aşırı kasılan bir mesane tablosu da ortaya çıkar. Bunların sonucunda hasta sık sık ve az miktarda idrar yapmaya bağlı olarak günün önemli bir kısmını tuvalette geçirmeye başlar. Hastanın cinsel yaşamı da sosyal yaşamı da olumsuz etkilenir. 50 yaşını aşmış erkeklerin yarısında bu hastalık ve belirtileri saptanırken, 70’ini aşan her 10 erkekten 8’inde şikayetler mevcut. Tedavi gerektirecek şikayetler 6. dekarttan sonra başlıyor. Yani 50 yaşta bir hasta ameliyat ediyorsak, 60 yaşında 10, 70 yaşta 20 hasta ameliyat ediyoruz. Yoğunluk böyle gidiyor. 9. dekarta olanlar ise ya prostat ameliyatı olmuştur ya da olması gerekmektedir. Prostatın iyi huylu büyümesi doğal bir olay, kiminin erkek kiminin geç, ama her erkeğin prostatı mutlaka büyüyor”  diye konuştu.

5-10 dakikalık ameliyat değil

Doç. Dr. Ömer Öge, prostat ameliyatları arasında en az risk taşıyan yöntem olarak greenlight yönteminin (prostat dokularının lazer enerjisi ile buharlaştırılması) kabul edildiğini, yöntemin güvenli, etkili, sonucunun kalıcı olduğunu söyledi. Greenlight yöntemi sayesinde başka hastalıkları nedeniyle el süremedikleri hastalara prostat ameliyatı yapabildiklerine dikkat çeken Doç. Dr. Öge, şu uyarılarda bulundu:

“Kalp nakli olacak hastaya bile bu ameliytı yaptık. Greenlight artık kolay ulaşılabilen bir teknoloji. Sonuçları çok iyi. Ancak ameliyattan başarılı sonuç alınabilmesi için ameliyat süresi önemli. Bir prostatın iyi ameliyat edilebilmesi için yüzde 80’inin ortadan kaldırılması gerekir. Bu ameliyatların çoğu da bir saate yakın sürer. Ama siz hastanın prostatının yüzde 80 değil de yüzde 30’luk kısmını ortadan kaldırırsanız hasta erken dönemde fayda görür ama  tam ameliyat olmadığı için şikayetleri birkaç ay içinde geri döner. Yani 5 -10 dakikada olan ameliyatlar kalıcı ameliyatlar değil yani geçici o an fayda gösteren sonra geri tepen ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda sarf malzemesi kullanılıyor. Bir saatte ameliyat yapanla 20 dakikada yapanın yeterlilik açısından farkı olmayabilir ancak bir saatte bir hasta yerine üç hasta ameliyat edililiyorsa geçiştiriliyor demektir. Hastalar bu söylemlere itibar etmesin. Gerçek kalıcı ameliyatın hakkının ortalama bir saat olduğu bilinsin.”