Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti  ›  Hayat kurtaran tesadüf; Karındaki kardeş uğurlu geldi

Hayat kurtaran tesadüf; Karındaki kardeş uğurlu geldi

İkinci bebek müjdesiyle büyük mutluluk yaşarken henüz iki yaşına bile girmemiş ilk çocukları Rabia’nın karaciğer kanserine yakalandığının ortaya çıkmasıyla sevinçleri kahıra dönüşen Zehra- Birol Yıldırım çiftinin yüzleri “nakil mucizesi” ile yeniden güldü. Baba Yıldırım’dan alınan karaciğer parçası nakledilen 19 aylık Rabia kanserden kurtulurken, anne  Yıldırım, “Kızım çok sağlıklıydı. Gebelik kontrolü için doktora gitmesem belki hastalık aylar sonra ortaya çıkacak ve iş işten geçecekti. Karnımdaki kardeşi Rabia’ya da bize de uğurlu geldi. Kızım kanserden kurtuldu” dedi.

Hayat sürprizlerle dolu, kimi zaman güzel kimi zaman kötü. İzmir’de Gaziemir Sarnıç’ta oturan ev hanımı Zehra Yıldırım (25) ile bir alışveriş merkezinde yönetici olan Birol Yıldırım (26) da işte böyle sürprizlerle allak bulak oldu. En sevinçli, en mutlu günleri evlatlarını kaybetme korkusuyla acıyla, üzüntüyle geçti. 29 Ağustos 2010 yılında dünyaya gelen kızları Rabia, anne babasına büyük mutluluk yaşatırken, anne Yıldırım ikinci bebeğine hamile kaldı. Anne Yıldırım, hamileliğinin ikinci ayında 16 aylık olan Rabia ile birlikte Gaziemir’de bir özel tıp merkezine gitti. Anne Yıldırım, gebelik muayenesinden önce minik kızı için de randevu aldı. 23 Aralık 2011 tarihindeki randevuda Rabia’yı muayene eden doktor minik kızın karaciğerini büyük bulup, aynı gün ultrason çekilip tetkikler yapılması için Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne sevk etti.  Yapılan tetkiklerde Rabia’nın karaciğerinde10 santimetreçapında kitle saptandı. Genç anne baba, ikinci bebek sevincini unutup, Rabia’nın derdine düştü. Minik Rabia hastaneye yatırıldı, biyopsi yapıldı. Rabia’ya çocukluk çağı karaciğer kanseri  hepatoblastom tanısı koyuldu.  Doktorlar karaciğer tümörü için kemoterapi kararı aldı. 15 gün arayla minik Rabia’ya kemoterapi uygulandı. Talihsiz bebeğin saçları döküldükçe, anne babanın yüreği dağlandı. Yıldırımlar’ın kemoterapi ile kızlarının iyileşeceği umutları son bilgisayarlı tomografi çekiminden sonra söndü. Kitlenin ancak yüzde 40 oranında küçüldüğü belirlenirken, kurtuluşun karaciğer naklinde olduğu bildirildi. Minik Rabia karaciğer nakli için İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Anne hamile olduğu için donör olamazken; baba Birol Yıldırım uygun bulundu. Nitekim Rabia ile babası geçtiğimiz Çarşamba günü İzmir Kent Hastanesi’ndeDoç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu,Prof. Dr. Mehmet Alper, Doç. Dr. Çiğdem Arıkan, Opr. Dr. Cihat yılmaz, Opr. Dr. Zafer Önen ve Dr. Onur Duygu’dan oluşan ekip tarafından ameliyata alındı. Rabia’ya babasından alınan karaciğer parçası özel yöntemle küçültülerek nakledildi. Baba Yıldırım, “Çok kötü günler geçirdik, şükür atlattık. Kızımı kanserden benim ciğerimin parçası kurtardı, inanılacak gibi değil. Çok mutluyum” dedi. Nakil sonrası hızla toparlayıp servise alınan minik kızının başından bir an önce ayrılmayan anne Yıldırım, şöyle konuştu:

“Rabia sağlıklı bir bebek olarak dünyaya geldi. Hiçbir sorunu yoktu. Ben ikinci bebeğime hamile kalınca dokunur diye Rabia’yı süttün kestim. Emmediği için huzursuzluğu vardı, bir de geceleri çok su içiyordu. Sağlıklı olduğu için doktora götürmek gibi bir düşüncem yoktu. Gebelik muayenesi için sağlık merkezine gidince, gelmişken doktora göstereyim dedim. İyi ki de göstermişim, kötü sürprizle erken yüz yüze geldik.  Belki o gün bu muayeneyi yaptırmasaydım çok geç kalmış olabilirdik. Doktorlar kemoterapiye rağmen yüzde 30 karaciğer nakli ihtimali olabileceğini söyledi. Maalesef kızım o yüzde 30’luk ihtimalin içinde kaldı. Sonra her şey hızla gelişti. Rabia’ya babası can oldu ve karaciğer nakliyle kanserden kurtuldu. Benim gebeliğim  kızımın hayat şansı oldu. Şu anda 5.5 aylık hamileyim. Karnımdaki bebeğim de kız. Kızkardeşi Rabia’ya da bize de uğurlu geldi.”