Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti  ›  Yaşam Savaşçısı Defne

Yaşam Savaşçısı Defne

29 haftalıkken 940 gram doğdu, 5 günlükken bağırsak ameliyatı geçirdi, üç hafta solunum cihazına bağlı kaldı, kuvözden 137. günde çıkarılıp taburcu edildi, 6 kiloyu geçince bir ameliyat daha olacak

Yaşam Savaşçısı Defne
İzmir’de Başak Tuncer’in yüksek tansiyonu nedeniyle miyadını doldurmadan 29 hafta 5 günlükken dünyaya getirdiği 940 gram ağırlığındaki bebeği Defne tam bir yaşam savaşçısı oldu, onca badirelere karşın hayata tutundu. 5 günlükken bağırsağı delinen, ameliyat edilip 3 haftası solunum cihazına bağlı olarak 4.5 ay kuvözde tutulan minik Defne sağlıkla taburcu edildi, annesi Başak, babası Kayhan Tuncer’e mutlulukların en büyüğünü yaşattı. Uzm. Dr. Cengiz Öztürk, “3.300 gram taburcu ettiğimiz Defne, 6 kiloyu geçince bir ameliyat daha olacak. Büyük riskler atlattı, bizim desteklerimize iyi yanıt verdi” dedi.

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde oturan Kimya Mühendisi Başak Tuncer (38) ile İnşaat Mühendisi Kayhan Tuncer, 5 yaşındaki oğulları Efe’nin de çok istemesi üzerine ikinci bebeğe karar verdi. 7 yıllık evli çift ikinci bebeklerini kız olacağını öğrenirken, Başak hanım hamileliğinde sorunlar yaşamaya başladı. Yüksek tansiyon tanısı koyulan Başak kordon bağında kan akışının zayıf olması yüzünden bebeğinin yeterli beslenemediği, gebeliğin 29. haftasında bebeğin gelişiminin 26 haftalık olduğu belirlendi. Nitekim Başak Tuncer, yüksek tansiyon nedeniyle kaldırıldığı Ege Üniversitesi Hastanesi’nde hamileliği 29 hafta 5 günlükken sezaryenle doğum yaptı. Defne adını verdiği minik kızı 940 gram ağırlığında, 33.5 santimetre boyunda doğup dünyaya “merhaba” dedi. Miyadından önce doğan Defne bebek, İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edildi, Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi’nde kuvöze koyuldu. Düşük kilosunun yanında solunum sorunları da olan Defne cihaza bağlanırken, beslenme sorunları yaşadı, ince bağırsağında delik tespit edildi. Daha 5 günlükken ameliyata alınan minik Defne yaşam mücadelesinden kopmadı. 3 haftanın sonunda solunum cihazından ayırılan Defne, tam 137 gün kuvözde kaldı. İzmir Kent Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Uzm. Dr. Cengiz Öztürk, Defne bebeği, kilosu 3.300 gram, boyu 51 santimetreye ulaştığı 4.5 ayın sonunda 31 Aralık yılbaşı günü Tuncer çiftine teslim etti. Ameliyattan sonra bağırsağı dışarıya torbaya bağlanan, bir ameliyat daha geçirecek bebeklerine kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Tuncer çifti , yaşadıkları zor süreci, duygularını kontrol için geldikleri hastanede doktorlarıyla paylaştı.

Yoğun Bakımda Sonlara Doğru İyi Şeyler Duyduk
İki çocuk annesi Başak Tuncer, 4.5 ay boyunca her gün Aliağa’dan sütünü sağıp bebeğine getirdiğini belirtirken, “Yoğun bakım sürecinin büyük bölümü çok parlak değildi, sonlara doğru doktorumuz Cengiz Bey’den güzel şeyler duymaya başladık. Çok stresli, sıkıntılı günler geçirdik, ama çok şükür kucağımıza aldık. Nasıl bakacağımızı bilemiyoruz. 5 yaşında oğlumuz var, buna karşın her şeyinden korkuyoruz, kendimizi rahatlatmaya çalışıyoruz, iyi olacağını düşünmek istiyoruz” dedi. Baba Kayhan Tuncer, ameliyatla ilgili doktorların olumlu konuşmadığını vurgularken, “O süreç çok zordu. Hayatımızın en zor 2 saatini yaşadık, ameliyat sürecinde. O geceyi de geçirdik, bugünlere geldik, kilo alıyor ufak ufak biraz daha güçlenirse anesteziyle ameliyat olacak, ilk ameliyatı kaldıramaz diye anestezi olmadan yapılmıştı. Şimdi çok iyi, biz de çok mutluyuz. Kuvözde kaldığı için yatağında uyamayı biliyor ama galiba kucağa alıştırdık” diye konuştu.

 3 Hafta Solunum Cihazına Bağlı Kaldı
Öte yandan İzmir Kent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Cengiz Öztürk, Defne bebek ile ilgili süreci şöyle anlattı:
“3 hafta solunum cihazına bağlıydı, beslemeye çalıştık ama kilo almıyordu, bunun barsak probleminden kaynaklandığını fark ettik, ameliyat oldu. Sonrasında bizim verdiğimiz desteğe çok iyi cevap verdi. Prematüre bebeklerde Türkiye için uyguladığımız standart 22 haftalık 500 gram. Bunun altındaki bebekleri doğmuş kabul etmiyoruz. Sorunlar 22- 25 arasında, 26-28 arasında daha farklı oluyor. Defne’nin 29 haftada doğması büyük şans. Problemleri halletmekte daha rahat oldu. Ancak küçük olması bazı sorunlara yol açtı, bağırsak problemi daha büyük sorundu. Operasyona da iyi yanıt verdi sonrasında da. Büyük bir risk atlatmış oldu, bu hafta bu kilo için büyük bir ameliyattı aslında, iyi geçirdi. Bu bebeklerimizin sağlıklarına kavuşmaları bizleri de mutlu ediyor.”

Kaybetme Riski Yüzde 90’dı 
Defne bebeğin bağırsak ameliyatını gerçekleştiren İzmir Kent Hastanesi Çocuk Cerrahı Opr. Dr. Şamil Kuday da şunları söyledi:
“Bağırsak delinmesi tespit edince acilen bebeği ameliyata aldık, karın içindeki kakalar temizlendi, bağırsağın bir bölümü çıkarıldı, bir bölümü dışarı alındı. Hasta iyi gitti, bağırsakları çalıştı. Şu anda iyi beslenebiliyor, büyük şansı ince barsağın en son bölümünde deliğin olması. O nedenle çocuk rahat beslenebiliyor. 6 kiloyu geçtiği zaman müsait bir zamanda bu bağırsağı birleştireceğiz, yine de halen tehlikesi var. Çünkü bağırsağın ne durumda olduğunu bilemiyoruz ama bağırsak çalışıyor. Kaybetme riski yüzde 90’nın üzerindeydi, çünkü kilosu çok düşük, kaka karın içine düştüğü zaman çok tehlikeli, yeni doğanda süratle temizlik yapabilirseniz kurtarabiliyorsunuz. Yeni doğan bebeklerin dirençleri bizden fazla olduğu için ona güveniyoruz, yalnız bir şeyleri var, hata affetmiyorlar. “