Ana Sayfa  ›  Sağlık Kenti  ›  Strese Karşı En Faydalı Hobiler

Strese Karşı En Faydalı Hobiler

Stresli yaşamın üstesinden kendinize ayıracağınız kaliteli bir zamanla gelebilirsiniz. Kendinize uygun hobiyi edinmek için asla geç kalmış sayılmazsınız. Kendinize uygun hobiyi edindiğinizde hayatınızdaki değişimi sizler de fark edeceksiniz.

Strese karşı faydalı olabilecek hobileri sizler için derledik:

Bahçe İşleri
Evinizi, yaşadığınız yeri güzelleştirmenin en güzel yolu çiçeklerle ve doğa ile zaman geçirmektir. Doğanın sunduğu güzel renkler içinde alacağınız güneş ışığı ve taze hava sizin stresinizi alıp götürecektir. Zaman geçirebileceğiniz bahçeniz olmasa bile, saksı çiçekleriyle de aynı keyfi alabilirsiniz.

Fotoğrafçılık
Sadece sevdiklerinizle güzel anıları ölümsüzleştirmeyin, kendi dünyanızı da karelere sığdırın. Sanatsal bakış açınızla çevrenizi yeniden keşfedin. Bir fotoğrafçının gözünden dünyanın nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz.

Albüm Hazırlama
Geçmişteki tüm anıları bir düzene sokabilirsiniz. Mektupları, kartları ve fotoğrafları gelecek nesillerinize aktarabilirsiniz. Bu hobiniz sizi de geçmişe götürecek, güzel anılarınızn yeniden canlanmasını sağlayacaktır.

Akvaryum Balıkları
Akvaryum balıklarını izleyen kişilerin kan basıncının azaldığı ve streslerinin giderildiği bilinmektedir. Evinize ya da iş yerinize alacağınız akvaryum balıkları günlük stresinizi alabilir.

Yap-Boz
Yap-boz sadece stresinizi almakla kalmayıp, dikkatinizi de hobinize odakladığınızda zihinsel faaliyetlerinizi de geliştirmektedir. Böylelikle daha güçlü bir zihinle günlük hayatın getirdiği stresle mücadele etme şansınız oluşmaktadır.

Resim Yapma
Kendinizi anlatmak, duygularınızı ifade etmek ya da sadece kafanızı dağıtmak amacıyla çizim ya da resim yapmanız stres yönetiminiz için faydalı olabilir.

Örgü Örme
Örgü örme; stresinizden uzaklaşmanıza ve rahatlamanıza olanak sağladığı gibi; kendinize ve sevdiklerinize güzel hediyeler yapmanıza da yardımcı olacak bir hobi olarak önerilmektedir. Örgü örmedeki tekrarlayan hareketler dönemlik olarak olumsuz duygularınızın giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Enstruman Çalmak
Müzik, birçok sağlık konusunda faydalı olarak kabul edilmektedir. Mizik dinlemek bile başlı başına bir hobi olarak kabul edilebilir ve stres giderici bir yöntem olarak kullanılabilir. Ancak müzik yapmak ya da ensturman çalmak dikkatinizi toplamanızı sağlar bir şeyler üretmenin de keyfini yaşatarak sizi stresten uzaklaştırır.

Yazı Yazmak
Birçok kişi, stresini gidermek amacıyla günlük tutmaya yönelmektedir. Düzenli yazı yazmanın stres yönetimi ve sağlık için faydaları bilinmektedir. Siz de kaliteli zamanınızı bu şekilde değerlendirebilir, dilerseniz yazdıklarınızı paylaşabilirsiniz.